Тешка железничка несреќа се случила вечерва во близина на Барселона, Каталонија. Првите ударни вести велат дека се судриле два патнички воза.

Едно лице загинало, а повредени се 16 патници. На местото на несреќата се испратени бројни спасувачки тимови и полицајци.