Министерот за надворешни работи, Мохамед Џавад Зариф, вели дека Иран „никогаш нема да започне војна“, туку „ќе ја брани својата територија” против секој чин на агресија.

Во интервју за СиЕнЕн во средата во Њујорк, Зариф рече дека адвокатската администрација на американскиот претседател Доналд Трамп веќе води економска војна против иранското цивилно население.

Во моментов се случува војна. Тоа е економска војна – економска војна против Иран насочена кон цивилното население“, изјави Зариф.

Тој, исто така, нотираше дека Трамп изјави дека „тој не е ангажиран во воена војна, туку во економска војна“, додавајќи дека „со економската војна не може да се гордее, бидејќи во воената конфронтација, цивилите можат да станат колатерална штета, но со економска војна, цивилите се примарна цел“.

Прашан за можноста за војна со САД, Зариф рече: „Вие не можете едноставно да ја игнорирате можноста од катастрофа“.

Ние никогаш не сме почнале војна и ние никогаш нема да почнеме, но ние ќе се браниме и секој што ќе започне војна со Иран нема да биде оној кој ќе ја заврши“, истакна тој.

Највисокиот ирански дипломат ја нагласи потребата од тоа сите партии „да работат за да избегнат војна“.

Тензиите меѓу Техеран и Вашингтон се зголемија од минатата година, кога Трамп еднострано ги повлече САД од мултилатералниот нуклеарен договор од 2015 година, официјално познат како Заеднички сеопфатен план за акција, и ги  наметна „најтешките досега“ санкции против Исламската Република.

Неодамна, САД презедоа воинствен став против Иран засилувајќи ги своите провокативни воени потези на Блискиот Исток, меѓу кои и упад на американски шпионски беспилотни летала во иранските граници.

Минатиот месец, Исламската револуционерна гарда, собори американски дрон над иранските територијални води на крајбрежната провинција Хормозган.

Ние ја браниме нашата територија. Беспилотното летало на САД влезе на иранската територија, влезе во иранскиот воздушен простор. Беше срушен бидејќи дури и без да влезе во иранскиот воздушен простор, можеше да шпионира над целата територија … не само што ни го загрози нашиот територијален интегритет, туку претставуваше закана за нашата национална безбедност“, рече Зариф.

Тој додава дека Иран нема да толерираат странци што доаѓаат 6.000 милји од нивните брегови до брегот на Иран и се закануваат на националниот суверенитет и стабилност.

Зариф, исто така, ги отфрли тврдењата дека Иран се меша во превозот во нејзините јужни води, велејќи дека Хрумскиот теснец е од суштинско значење за економијата на земјата и дека Исламската Република веќе долго време ја обезбедува безбедноста на овој премин.