Бразилските воени авиони започнаа да летаат над запалените тропски планини во Амазон и да пуштаат вода,  откако Бразил се најде под силен меѓународен притисок да преземе акција против растечките пожари, соопштија Франс прес и Ројтерс.

Вчера во Амазон, два авиони „Херкулес“ на С-130 започнаа да ги поплавуваат пламените тропски планини, по протестите во низа бразилски градови во одбрана на „белите дробови на планетата“, соопшти АФП.

Претседателот Жаир Болсонаро даде дозвола да биде помогнат во борбата  против силните пожари од седум држави, како одговор на барањата за помош од државните влади.