Два авиона се судриле во воздух во близина на главниот град на Канада, Отава, јавуваат канадските медиуми.

По судирот, помалиот од авионите се срушил во полето во близина, додека другиот, поголем авион бил пренасочен кон меѓународниот аеродром во Отава, каде што успеал безбедно да слета.

Едно лице што се наоѓало во авионот што се срушил, го загубило животот, додека сите присутни во авионот што слетал минале без повреди, соопштија полициски извори.


Сударот се случил над градот Карп, што е оддалечен триесетина километри од Отава.