Земјотрес со магниутуда од 8 степени денес го погоди Перу, објави Американската геолошка агенција.

Епицентарот на потресот бил 80 километри југоисточно од општината Лагунас на длабочина од 115 километри.

Нема извештаи со човечки жртви или за материјални штети.