Украински воен авион Сухој Су-27 се урна при обид за слетување во база во Украина при што загина пилотот.

Се води истрага за причините за инцидиентот.

Според армијата, авионот се урнал за време на рутински лет во северната Житомирска област.

Украина загуби ист таков авион при вежба со САД во октомври, кога загинаа двајца пилоти.