Бројот на загинати од силниот земјотрес што ги погоди Турција и Сирија се искачи на повеќе од 16.000 , додека спасувачки тимови се уште се во потрага по преживеани и заглавени под урнатините.

Официјални лица и медицински лица соопштија дека 12.873 лица загинале во Турција и 3.162 во Сирија од потресот од понеделникот од 7,8 степени по Рихтеровата скала, со што потврдениот вкупен број достигна 16.035.