Германската канцеларка Ангела Меркел стана почесен доктор по право на Харвардскиот универзитет, пренесува Асошиетед прес.

Научното звање и е врачено на Меркел пред почетокот на нејзиниот говор на 368 церемонија по започнувањето на новата академска година.

Првиот човек на Харвард, Лари Бакоу, ја нарече Меркел „еден од највлијателните државници на нашето време“.

Партијата на Меркел победи на изборите во Германија за Европскиот парламент, но постигна најслаб резултат од завршувањето на Втората светска војна.