Министерот за надворешни работи Таро Коно и неговите кинески и јужнокорејски колеги, Ванг Ји и Канг Кунг-ва, денеска ја потврдија тесната соработка на нивните земји за целосна денуклеаризација на Северна Кореја.

Како дел од соработката, министрите се согласија целосно да ги спроведат релевантните резолуции на Советот за безбедност на Обединетите нации против Северна Кореја.

Министрите за надворешни работи на трите земји последен пат одржаа трилатерален состанок во август 2016 година.

Односите меѓу Токио и Сеул се влошени откако Јапонија ја зајакна контролата на извозот на клучните материјали за производство на полупроводници и екрани за паметни телефони и телевизори, главните извозни продукти на Јужна Кореја.