Израелската армија утрово соопшти дека уште еден војник загинал во борбите во северниот дел на Појасот Газа.

Вкупно 17 израелски војници се убиени од 27 октомври кога почна копнената операција врз Појасот Газа минатиот петок.

Портпаролот на израелската армија Даниел Хагари посочи дека војниците ги пробиле првите линии на одбрана на Хамас во северниот дел на Појасот Газа.

Тој додаде дека израелските сили се на влезот во градот Газа.

Во текот на ноќта, силни експлозии и гранатирање можеа да се слушнат во градот Газа, вклучително и во близина на болницата Ал Кудс, соопшти палестинската Црвена полумесечина.