Во Германија денес е забележан рекорден број на новозаразени од коронавирус, а тој број за првпат од почетокот на епидемијата надмина 10.000.

Како што соопшти Институтот за заразни болести Роберт Кох, во последните 24 часа потврдени се 11.287 нови случаи, а починале 30.

Вкупниот број на заразени пораснал на 392.049, а умреле вкупно 9.905.