“Ни претстојат многу, многу тешки месеци.Не може вака да продолжиме“,ги предупреди германската канцеларка Ангела Меркел своите партиски колеги во неделата вечерта.

Слично е во Франција, Италија, Холандија, Чешка, Австрија, Словенија, Белгија, Шпанија. За десет дена, бројот на заразени лица е двојно зголемен, бројките се рекордни и се најавуваат построги мерки дури и таму каде што „заклучувањето“ веќе е на сила.

Франција предупредува дека можат да поминат до 100.000 случаи на ден. Претходниот неславен рекорд беше 52.010 новоинфицирани за само 24 часа.

Класична „заклучување“ имаат Белгија, Ирска, Велс. Постоењето на вонредна состојба, меѓу другите, Шпанија и Франција, и австрискиот канцелар Себастијан Курц објави дека уште едно “заклучување” не е исклучено. За тоа, како што рече, ќе одлучува бројот во болни во болниците.

Земјата со најмногу заразени по глава на жител е Чешка. Премиерот Андреј Бабиќ најави продолжување на вонредната состојба.

Ако не се случи чудо, нема да ни остане ништо друго освен да ги засилиме мерките“, рече тој.

Училиштата и повеќето продавници се веќе затворени, но многу Чеси не се придржуваат до мерките.

Словенија објави дека од вторник, на граѓаните не им е дозволено да го напуштат своето место на живеење, освен во итни случаи. Претходно, не им беше дозволено да го напуштат поширокиот регион, со полициски час од 21 до 6 часот наутро. Од викендот, хотелите и сите продавници освен храна беа затворени.

Ефективноста на „заклучувањето“ е прикажана во Израел. Таму, децата постепено се враќаат во училиштата откако бројот на новозаболени лица се намали од повеќе од 9000 на 2000 за 4 недели. Бројот продолжува да опаѓа, а во саботата се заразени 692 лица.