Во Норвешка

Екс министер обвинет за силување мигранти

28.11.2018 / 20:17

Поранешниот норвешки министер од редовите на конзервативците , Свеин Лудвигсен е обвинет за силување тројца мигранти.

Министерот е обвинет за сексуално злоставување тројца баратели на азил , кое траело со години , соопшти Министерството за правосудство. Државното обвинителство го испитува поранешниот функционер за полово злоставувања на мигранти, изјави обвинителот Тор Борге Нордмо.

Лудвигсен (72) е обвинет за злоупотреба на функцијата полициски шеф на регионот и за искористување на тешката положба на тројца баратели на азил, кои биле далеку помлади од него. Еден од нив имал и ментална болест.

Функционерот ги искористувал мигрантите во неговиот дом , во хотели , па дури и во просториите на префектурата Тромс во периодот од 2011 до 2017.

Лудвигсен бил министер за риболов од 2001 до 2005 година , а извршувал и други значајни политички функции во Норвешка.

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Свет

Поради дојава за бомба евакуиран Таџ Махал

пред 10 часа
Свет

Во Унгарија во последните 24 часа најголем број новозаразени во последните три месеци

пред 10 часа
Свет

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес ја откажа седницата поради можен упад во зградата

пред 10 часа
Свет

Kаналитe во Венеција пресушија по вторпат во последните три години

пред 1 ден
Свет

Саркози ќe бара правда од Европскиот суд за човекови права

пред 1 ден
Свет

Нови рестриктивни мерки во Италија

пред 1 ден
Свет

Поради пандемијата 168 милиони деца не одат на училиште скоро цела година

пред 1 ден
Свет

Орбан го известил Манфред Вебер: Фидес ја напуштa ЕПП

пред 1 ден
Свет

Во Германија со хеликоптери ги растеруваат луѓето да не се собираат

пред 2 дена
Свет

Истражувања: Со бразилската мутација може да се заразат до 60 отсто од оние кои веќе прележале Ковид-19

пред 2 дена