Ударните ловци на руските воздухопловни сили МиГ-31К на 16 мај лансираа балистички ракети Кх-47М2 Кинжал врз системот за противвоздушна одбрана „Патриот“ во украинскиот главен град Киев и наводно успешно уништиле командно/радарско возило и пет батерии за лансирање.

Влегувајќи во употреба од крајот на 2017 година, МиГ-31К брзо забележа зголемување на бројот во служба од над 30 за кои се верува дека моментално се во употреба – иако некои проценки велат дека е над 40. Авионот не е новоизграден, но користи многу голем руски залихи од стотици советски авиони МиГ-31 кои брзо беа ставени во резерва по крајот на Студената војна.

МиГ-31К се приклучија на флота од над 100 пресретнувачи МиГ-31БМ/БСМ во служба, со овие варијанти дизајнирани за борба воздух-воздух со многу долг дострел и соодветно на тоа да носат преголеми проектили воздух-воздух како што е Р-37М .

МиГ-31 е дизајниран со голем дострел и огромен ракетен капацитет за сместување на најголемите ракети воздух-воздух во светот и моментално е најтешкиот авион во светот во борбена улога воздух-воздух.