Познато е дека поранешната германска канцеларка Ангела Меркел го користела Audi A8 L Security за протоколарни државни работи, но новиот канцелар Олаф Шолц избрал потрадиционална опција – Mercedes S-Class.

Како и многу негови претходници, и Шолц се одлучи за производител на автомобили од Штутгарт, а тој е вистински „тенк“ на тркала, кој овозможува најголема можна безбедност и луксуз во едно – Mercedes S680 4Matic Guard.

Станува збор за најновата генерација на еден од најпрестижните седани, а Гардот значи дека возилото е специјално заштитено со челични плочи во специјализираната работилница на Мерцедес во Баден-Баден, каде што се додадени околу два ипол тони „штитови“. за максимална заштита на корисникот.

Резервоарот има највисоко ниво на цивилна заштита VR10. Со тежина од 4,2 тони, моделот Guard е двојно поголем од стандардната верзија, а само шофершајбната, која секако е отпорна на куршуми, тежи 120 килограми. Додека производството на стандардниот Mercedes S680 трае околу 50 часа во фабриката, варијантата Guard е рачно изработена цели 50 дена.

За време на тестирањето, гардата претрпе 300 истрели со калибар 7,62×51 и детонација од пластичен експлозив од 12 килограми, додека куклата што го имитира канцеларот остана неоштетена.

Покрај балистичката заштита, вози на специјални „run-flat“ гуми Michelin PAX кои можат да се вози дупнати до 30 километри по пукање од автоматска пушка. Конечно, автомобилот има вграден систем за автоматско гаснење пожар и систем за компримиран воздух кој би спречил отровни гасови да влезат во возилото.

Под хаубата на седанот долг 5,5 метри се наоѓа 6,0-литарски V12 мотор од 612 КС и 830 Nm. Забрзувањето до 100 km/h од место трае 8,3 секунди, максималната брзина е ограничена на 190 km/h поради тежината од 4,5 тони и специјалните гуми, додека потрошувачката на овој ѕвер е во просек 20 литри бензин на секои 100 километри.