На денешен ден во 1978 година се одигра еден од најинтересните натпевари одигран на овие простори. Во Софија гостуваше Валенсија која имаше силен тим предводен од аргентинската легенда Марио Кемпес.

На стадиоонот  „Васил Левски“ пред  45.000 гледачи ЦСКА ја совлада Валенсија со 2-1 во првото коло во тогашниот куп на УЕФА.

Кемпес бил целосно уништен во Софија, но сепак  две недели подоцна со гол во победата од 4-1 и ги врати работите на место и го однесе својот тим во второто коло.

Марио Кемпес денеска има 69 години и веќе ја нема препознатливата долга коса.