Македонскиот репрезенетативец Александар Трајковски е пред потпис за Хајдук, пренесуваат хрватските медиуми. Тој е претставен како „убиецот на Италија“ и ќе биде големо засилување за сплитскиот тим.

Трајковски е без клуб и не беше во составот на репрезентацијата на дуелите со Малта и Италија.