Шпанецот Карлос Алкараз се најде во центарот на вниманието на светската јавност но тој го чува својот приватен живот подалеку од јавноста.

Шпанските новинари открија дека тој е заљубен. Неговата избраничка е Марија Гонзалес Хименез, шпанска тенисерка, која досега немала голем успех во кариерата. Таа е три години постара од Карлос. И двајцата се родени во Мурсија и почнале да играат тенис во клубот Murcia Club de Tenis.