Турција е повторно хит на ЕУРО. Вечерва ја вовладаа репрезентацијата на Чешка со 1-2 и се пласираа во осминафиналето. Во првото полувреме се играше без голови а во вториот дел поведоа Турците со голот на Чанканоглу.

Чешка израмни преку Соучек а во 98 минута пласман во втората фаза донесе Тосун. Во осминафиналето Турција ќе игра со Австрија