Репрезентацијата на Англија едвај по продолженијата да ја совлада Словачка „Гордиот албион“ беше близу до сензационална елиминација во регуларното време, но херојот беше Џуд Белингем, кој успеа да го одведе мечот во продолженија.

Завршните минути донесоа уште еден офанзивен налет на Словачка, но Англија успеа да го сочува својот гол и на крајот славеше со конечни 2-1.