Претседателот на Црвена звезда Светозар Мијаиловиќ за „Информер“ потврди дека  ќе поднесе барање за враќање на титулата од 1986 година.Партизан ја освои титулата во 1986 година поради подобра гол разлика во однос на Звезда.

Но, Славко Шајбер, претседател на Фудбалскиот сојуз на Југославија, го поништи последното 34. коло од тогашното југословенско првенство поради големиот број наместени натпревари. Колото потоа се играше повторно, додека клубовите од сите оспорени натпревари беа казнети со одземање шест бода. Партизан не сакаше повторно да игра, па Звезда ја однесе титулата.

Тоа не беше крајот. Управниот суд во Белград ја поништи одлуката на Шајбер и му ја врати титулата на Партизан. Но црвено-белите ќе покренат иницијатива за враќање на титулата. Доколку барањето биде прифатено, Звезда би стигнала до бројката од 36 титули во националниот шампионат.

 

Што се случи во 1986 година?

Партизан и Звезда имаа ист број бодови таа година – 47, црно-бели гол разлика 61:29, а Звезда 69:38, пред Звезда да гостува во Сараево, додека Партизан ја затвори сезоната со мечот против Железничар. Пред последниот меч во Хумска организираа простување за Звонк Живковиќ и Звонк Варга, па мечот почна со 15 минути доцнење во однос на дуелот во Сараево, што беше значајно со оглед на тоа што со исто толку поени титулата ја освоија подобра гол разлика.

Двата тима славеа со ист резултат – 4:0, што беше доволно за црно-белите да ја освојат титулата. Сепак, на 20 јуни Шајбер донесе одлука да го откаже последното коло, додека дури 12 екипи беа осомничени дека учествувале во местење. По тогашната одлука, следната сезона започна со минус шест бода: Партизан, Црвена звезда, Риека, Вележ, Динамо Загреб, Будуќност, Жељезничар, Сутјеска Никшиќ, Сараево, Челик Зеница, Војводина и ОФК Белград.

Црно-белите одбија повторно да го одиграат колото, па беа поразени со службен резултат 3:0, додека Звезда загуби со 2:1, но стана шампион. Партизан поднел жалба до Уставниот суд и Судот за здружен труд, а во 1987 година била донесена пресуда, според која немало докази за местење. Така Партизан ја доби титулата од сезоната 1985/86.

Следната 1987 година титулата ја освои Вардар, но Партизан повторно ја бараше правдата на суд, бидејќи поради казната на Шајбер за местење, првенството почна со минус од шест бода. Со оглед на тоа што казната на Шајбер е сменета, тие побараа да им се вратат бодовите, а судот последователно ја призна титулата црно-бело.