Русинот Meдведев достоинствено го претрпе поразот на АО. По болниот неуспех, тој му честиташе на својот ривал за големиот успех, им се заблагодари на својот тим и навивачите за поддршката и ја искористи можноста малку да се пошегува на себе. Но, австралиската публика постојано му свиреше и негодуваше.

“Сакам да му честитам на Јаник, тој беше неверојатен, ја заслужи оваа победа. Ќе имаме многу турнири, многу борби. Сакам да му се заблагодарам на мојот тим, многу ви благодарам за поддршката”, започна Медведев.

Данил вторпат во кариерата доживеа пораз во финалето на АО по водството од 2:0 во сетови, па се пошегува на себе и ја насмеа публиката во „Род Лејвер Арена“.

„Вечерва немав среќа да го земам трофејот, но поради сите вас ќе се обидам тоа да се случи во иднина. Да се ​​загуби во финалето е тешко, но ова се финалиња кои сум ги загубил претходно во слично начин“, рече Медведев со насмевка.

Горд сум на себе, следниот пат ќе се обидам да направам подобро“, заклучи Русинот.