Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ беше на трибините во Будимпешта каде што нејзината репрезентација играше меч со Унгарија.

Колинда облечена во коцкест дрес навиваше цело време, но тоа не и помогна на Хрватска да остане непоразена. По мечот Колинда не можеше да ги сокрие солзите.