Фудбалерот на Арсенал Озил го напушти клубот и се пресели во Фенербахче. Неговите досегашни соиграчи му посакаа многу успех во Турција а посебна благодарност имаше Шкодран Мустафи. Тој објави фотографија со озил со вкртени раце кои го означуваат поздравот за Албанија. Озил и Шкодран на сликата „летаат орли“ а Мустафи напиша.

Брате беше еден од најнесебичните играчи со кои ја делев соблекувалната  на терен и надвор.Секогаш ќе бидеш запаметен како крал на асистенциите. За жал ние како тим не можевме да ти асистираме кога ти беше најпотребно.