Тимот на Шкендија е есенски шампион во македонската фудбалска лига. Денеска ја совлада Ренова со 3:0. Академија Пандев – Вардар во Струмица играа 0:0. Тетовскиот тим овој дел од сезоната го заврши на првото место со 45 бодови. Вардар е втор со 35.

Академија Пандев е третопласирана со 30 бодови, потоа следуваат Работнички со 26, Шкупи со 23, Македонија Ѓ. Петров 21.