Македонските ракометарки се пласираа во баражот за Светското првенство. Вечерва ја победија Турција во Скопје со 30:23 и го освоија првото местоо. Со три победи од три натпревари.

По вечерашниот триумф над Турција со 30:23, македонската женска ракометна репрезентација го освои првото место во групата и со максимален учинок во три натпревари се пласираше во баражот за учество на Светскиот шампионат што ќе се одржи следната година.

Сара Ристовска со осум и Јована Саздовска со шест головии беа најефикасни во нашиот состав.

Ѓул Боздоган и Бејза Туркоглукај турските репрезентативки со по пет гола.