Русија е позната по убавите тенисерки. Повозразните ја паметат Ана Курњикова, сегашните љубители на тенисот Марија Шарапова, а пак сега е во мода Анастасија Потапова. Таа е новата кралица на рускиот тенис.

Покрај со умешноста со тенисот има и неверојатна убавина.Има само 18 години и веќе сериозно напредува кон врвот на ВТА листата. Погледнете ја убавата Анастасија веќе во првото коло на Австралија Опен каде ќе игра против Серена Вилијамс.