Реал Мадрид сака да го купи напаѓачот на Борусија Дортмунд, Ерлинг Халанд. Мадридскиот клуб силно е заинтересиран за 20-годишниот напаѓач и е уверен дека е фаворит во борбата со многу врвни клубови во Европа, за Норвежанецот.

Прво, клубот е свесен за желбата на Халанд да се приклучи на тимот од Мадрид. Играчот за врска на Реал Мадрид, Мартин Едегор, му соопшти на напаѓачот на Борусија за предностите на играњето за клубот. Второ, претседателот на бордот на директори на Дортмунд, Ханс-Јоаким Вацке, со претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез, имаат блиски односи. Трето, агентот Мино Рајола е многу заинтересиран да започне плодна соработка со Реал, пишува шпанскиот весник „Ас“.

Најважната точка е добриот однос на Вацке со Перез, бидејќи Борусија ќе му даде приоритет на Реал Мадрид при изборот на нов клуб за Халанд. Исто така постои можност клубовите да се договорат за трансфер на сумата во неколку транши.

Реал Мадрид ќе мора да потроши околу 150 милиони евра за да го купи Халанд од Борусија. Платата на играчот може да достигне 20 милиони евра годишно. Договорот на напаѓачот со Мадрид може да важи шест години.

Претходно беше соопштено дека претставниците на Халанд разговарале со Реал Мадрид, Барселона, Челзи, Манчестер сити, Манчестер јунајтед и Ливерпул.

Норвежанецот оваа сезона постигна 21 гол на 22 натпревари во Бундеслигата