Тренерот на Арсенал, Микел Артета ги сумираше резултатите од натпреварот против Славија (1:1) одигран синоќа во четвртфиналето од Лигата на Европа.

– Играта беше под контрола. Го постигнавме голот на кој се надевавме, но испуштивме и одлични шанси многу порано да обезбедиме водство. Потоа не бевме внимателни и примивме гол во судиското надополнување. Славија е добар противник кој победи силни тимови. Тешко е против неа. Сега треба да го добиеме следниот натпревар. Нашата цел е да победиме, треба да дадеме гол на гости. Претходно, успеавме да постигнеме успех, но сега мора да го повториме, изјави Артета

https://www.youtube.com/watch?v=Bg8nYEOpw9s