Иако во речиси целиот свет запре фудбалот тоа како да не важи за неколку земји. Па така викендов нормално се играат првенствата во Унгарија, Русија и Турција, но без гледачи.

Слична е ситуацијата и во Аргентина каде синоќа имаше неколку натпревари. Утре УЕФА се очекува да донесе одлука како ќе продолжат националните првенства но и дали ќе се одложи Европското првенство поради корона вирусот.