Репрезентацијата на Холандија убедливо ја совлада Романија со 3-0 (1-0) во осминафиналето  на Европското првенство.Оваа Холандија потсетува на славната на Кројф со својот тотален фудбал. Доминираше на теренот и заслужено впиша победа која ги носи меѓу осумте најдобри на турнирот.

Романија се покажа како добра репрезентација но вечерва не можеше да парира на четата на Куман.