Турција е во четвртфииналето. До предност против Австрија  дојде по само 57 секунд преку Демирел.Одличен фудбал гледавме и во второто полувреме,

Австриција беа решени да израмнат и да одат на продолжениј но тоа не се случи.Турција не дозволуваше доближување до голот, а Јилмаз не искористи две сигурни шанси за гол. Турција втор пат е во четвртфиналето по драматичниот крај, кога Австрија ја имаше најреалната шанса да ја затресе мрежата и да избори продолженија.

Во четвртфиналето Турција ќе се соочи со Холандија.