Македонската машка карате репрезентација остана без шанса да се бори медал откако во репасажот беше поразена од селекцијата на Јапонија.

Македонската селекција во првите две кола запиша победи против Израел (3-0) и против Бразил (3-0), за да во четвртфиналето загуби од Турција со 1-3.

Нашата селекција во состав Жарко Арсовски, Мартин Несторовски, Берат Јакупи, Азиз Исмаил, Петар Заборски, Давид Петков и Емил Павлов по победите над Израел и Бразил во четврт-финалето беше поразена од Турција, а во репасажот следуваше пораз и од репрезентацијата на Јапон