Еден од најдобрите фудбалери во историјата Диего Марадона нема среќа во тренерската работа. Иако се испроба во повеќе екипи се чини дека теренот подобро му одеше од клупата.

Негов следен предизвик е во домашната екипа Гимназија Ла Плата која се наоѓа на последната позицијата во аргентинската лига. Задача на славниот Диего ќе биде да го спаси тимот од испаѓање.

Тој од страна на навивачите е дочекан како бог и со моторни пили и веруваат дека е можно да останат во лигата. Диего пак довербата ја прими емотивно и не можеше да ги запре солзите.