Кралскиот клуб рутински и без многу мака го освои светското клупско првенство. Реал Мадрид славеше против Ал Аин со 4-1.

Ова е прв триумф на новиот тренер Салгадо, а нова ѕвезда во светскиот фудбал е хрватот Зоран Мамиќ кој со просечна екипа успеа да стигне до големото финале.

Стрелци за Кралевите беа Модриќ,Љоренте, Серхиос Рамос, а четвртиот гол беше автогол.