Синиша Михајловиќ последниот меч во кариерата го одигра во Нови Сад на 28 мај 2007 година.Иако Нови Сад не е негов роден град тој се реши тука да ги одигра последните 90 минути бидејќи од Војводина тргна неговата блескава кариера.

На стадионот истрча тогаш актуелниот првак на Италија Интер со најголемите звезди како Толдо, Занети, Дејан Станковиќ, Фиго, Виера, Матераци, Ибрахимовиќ, Креспо, Адриано, против тимот на Синиша за кој настапија неговите соиграчи низ карерата.

Тогаш Синиша настапи по едно полувреме на двата меча по што се прости од активното играње во присуство на семејството.