Новак Ѓоковиќ се јави рано утринава и одговори на  нападите во медиумите, за околностите на тестот на короната, резултатите од ПЦР тестот и присуството на настаните по тестот

Тој потврди дека дал интервју за францускиот Л’Екип, свесен дека е позитивен и изрази жалење поради таквата одлука, но и дека неговиот тим погрешил при пријавувањето на патувањето.

Сакам да одговорам на дезинформациите за моите активности и присуство на настаните во декември, во врска со мојот позитивен резултат на ПЦР тестот за ковид.Бев на кошаркарски натпревар во Белград на 14 декември, по што беше пријавено дека неколку луѓе кои биле таму биле позитивни на ковид.Иако немав симптоми на Ковид, направив брз антиген тест на 16 декември, кој беше негативен и како дополнителна мерка на претпазливост, истиот ден направив и официјален и одобрен PCR тест. Следниот ден присуствував на тениски настан во Белград за доделување награди на децата. Направив брз антиген тест пред да одам на овој настан и беше негативен.Немав симптоми, се чувствував добро, а известување за позитивен ПЦР тест добив дури по тој настан – стои во соопштението:

Новак потврди дека дал интервју за француски Л’Екип, свесен дека е позитивен и изрази жалење поради таквата одлука.

– Следниот ден, 18 декември, бев во мојот тениски центар во Белград, за да ја исполнам претходно договорената обврска за интервју и снимање за L’Équipe. Го откажав моето учество на сите други настани освен интервјуто за L’Équipe.Се чувствував должен да направам интервју за L’Équipe, бидејќи не сакав да го изневерам новинарот, но се држев до мерката на социјално дистанцирање и носев маска, освен за време на снимањето. По интервјуто и снимањето отидов дома и се изолирав за предвидениот период, но сега ми е јасно дека згрешив во проценката, и дека требаше да ја одложам оваа обврска.

Новак со денови е на удар и затоа што во документите во барањето за виза пишува дека не отпатувал 14 дена пред да замине за Мелбурн и бил во Шпанија.

– Кога станува збор за мојата апликација за патување, таа беше поднесена во мое име од мојот тим, како што им кажав на службениците за имиграција при пристигнувањето, а мојот агент искрено се извинува за административната грешка за моите претходни патувања. , пред да пристигнам во Австралија. Ова беше човечка грешка и секако не беше намерна. Живееме во предизвикувачки времиња, во време на пандемии и сигурно е дека понекогаш се случуваат такви грешки. Денес, мојот тим стави на располагање дополнителни информации на австралиската влада за да се разјасни ова прашање-рече Новак.