Фудбаерите на двата најголеми ривали Барселона и Реал Мадрид вредат повеќе од една милијарда евра, пишуваат шпанскиот медиум АС.

Според анализата на која работеле, цената на играчите на каталонскиот клуб е 1,26 милијарди евра, додека на „Кралскиот клуб“ вредат 1,18 милијрди евра.

По двата фудбалски гиганта следуваат: Атлетико Мадрид со 839,4 милиони евра, Валенсија 474 милиони евра, а меу петте на оваа листа е Реал Сосиедад, неговите играчи се проценуваат на 288,3 милиони евра.

За споредба, актуелниот европски шампион Ливерпул вреди 1,07 милијарди евра.