Фудбалската легенда Дарко Панчев по заминувањето од Црвена Звезда потпиша за Интер но тоа беше негова најголема грешка во кариерата. Одигра само десетина натпревари и дефанзивната тактика на Интер никако не му одговараше.

Во 1994 година Дарко го постигна и единствениот гол за Интер и тоа во купот на Италија.