Првиот човек на УЕА Чеферин остро им одговори на тимовите кои сакаат да формираат приватна лига.Тој вели дека богатите клубови се грижат само за банкарските сметки. Тој ги запраша што ќе се случеше со европскиот фудбал доколку клубовите кои беа најсилни пред три децении решеја да направат слична лига како Суперлигата.

Каде беше тогаш Јувентус, колку што се сеќавам во втората лига. Тогаш крем на европскиот фудбал беа Стеауа, Хамбургер, Црвена Звезда, Порто,ПСВ и Астон Вила. Разберете, фудбалот се менува-порача Чеферин.