Легендарниот италијански голман Џанлуиџи Буфон, кој следниот месец ќе стане слободен агент, може да ја продолжи кариерата во Шпанија. Според италијанскиот новинар Џанлука Ди Марзио, Барселона е заинтересирана за склучување договор со 41-годишен голман.

Каталонците во Буфон гледаат замена за првиот голман Тер Штеген. Сегашниот втор голман Јаспер Силесен сака да го напушти тимот ова лето.

Во сезоната 2018/19, Џанлуиџи Буфон бранеше на 25 натпревари за ПСЖ и прими 25 гола. Во девет натпревари, голманот успеа да ја зачува мрежата