Единствениот конкурент на Баерн Минхен оваа сезона во Бундеслигата, Борусија Дортмунд забележа успешен старт на новата кампања.

„Жолто-црните“ го совладаа Аугсбург со 5:1 на домашен терен, иако губеа во 29-тата секунда по ударот на Флоријан Нидерхелнер.

Следеа три грешки од новиот голман на гостите на Томаш Кубек, кој беше казнет од Пако Алкасер (3′), Џејден Санчо (51′) и Марко Ројс (57 ‘).

Во 59-тата, Алказар уште еднаш постигна гол, а во 82-та прецизен беше дебитантот Џулијан Брант.

Резултати од Бундеслигата:

Леверкузен – Падерборн 3:2
Дортмунд – Аугсбург 5:1
Фрајбург – Мајнц 3:0
Волфсбург – Келн 2:1
Вердер – Фортуна 1:3