Тешка ждрепка за фудбалската репрезентација на Македонија, доколку успее да се пласира на ЕВРО 2020 преку баражот во Лигата на нации. Би играле во  со Холандија, Украина и со Австрија.

За ова да се случи треба да го победиме Косово во Скопје на 26 март, а потоа и финалето против победникот од мечот Грузија – Белорусија, и тоа на гостински терен.