Претседателот на Србија Александар Вучиќ во синоќешната емисија „хит твит“ го опиша најтешкиот ден.Тој се случил непосредно по смртта на нејзината сопруга Ксенија кога неговиот син посакал да оди во Грачаница на Косово.

Со Данило биле и неколкумина луѓе од обезбедувањето на Вучиќ кога ги застанала косовската полиција.

Им впериле пиштоли и пушки и побарале од Данило да ја соблече маицата „Предавањето не е опција“ но тој одбил.

Обезбедувањето веднаш му се јавиле на Вучиќ што да прават.

Јас им кажав само да го донесат жив до граница.Јас како пртеседател и татко не можев ништо да сторам.Знаев дека тоа е дело на Курти со кого морам да се среќавам-рече Вучиќ.