Криминалецот Веља невоља бил еден од организаторите на атентатот на Миодраг Давидовиќ-Дака, објави телевизија Пинк.

Велимир Беливук го ангажирал снајперистот Небојша Јанковиќ да го ликвидира контроверзниот црногорски бизнисмен во хотелот „Краун плаза“, поранешен „Интерконтинентал“.

Тоа се случувало во 2019 година во лобито на хотелот речиси идентитчно како убиството на Жељко Ражнатови-Аркан.

За среќа, Давидовиќ го преживеал атетнтатот и поминал само со полесни повреди. Давидовиќ во Македонија е познат како бизнис партнерот на Зоран Заев. Владата на ДУИ и СДСМ во Тетово го промени ДУП-от  за фирма од Панама која е во сопственост на контраверзниот бизнисмен да гради луксузен комплекс на негогашниот комплекс ШИК Јелак како и голем шопинг мол.

Главни активности на Дака се шверц на цигари, нафта, оружје но и перење на пари за црногорската мафија со која е во тесна врска

Три години подоцна, Беливук го ангажирал истиот снајперист за да вежба. Тие имаат неколку обуки во планининте во централна Србија, а Јанковиќ со снајперот е фотографиран низ улиците на Белград.