Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска за време на собраниската седница за Косово и Метохија ги информираше пратениците дека Борис Јаниќијевиќ поднел неотповиклива оставка од функцијата претседател на Новата ДСС за Косово и Метохија.

Размислете добро дали сте го направиле тоа мудро или не. Се обидовте да ѝ наштетите на Србија, се обидовте да ја уништите вашата земја денес, се уништивте себеси и ви честитам за тоа, продолжи така! И благодарам што дојдовте до тука, разбрав што би направиле, само уште еднаш да повторам дека не можете да го направите тоа и ништо повеќе. Секогаш ќе седам мирно колку и да дивеете, ќе кршите клупи, ќе ви ги соблекувам вратоврските затоа што сте толку опасни – рече претседателот.

По ова опозициските пратеници тргнаа да се тепаат а главна мета беше Вучиќ.