Денеска се навршуваат 18 години од убиството на водачите на „земунскиот клан“ Душан Спасојевиќ Шиптар и Миле Луковиќ Кум.

Спасојевиќ и Луковиќ беа осомничени за учество во убиството на српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ (48), кое се случи на 12 март 2023 година.

Според официјалната верзија, припадниците на Специјалната антитерористичка единица  добиле дојава дека Шиптар и Кум се кријат во викендица во Мељак. Единицата веднаш отишла таму, а кога биле видени двајцата како излегуваат од куќата, неколку пати биле предупредувани да престанат, но тие ги игнорирале. Кога припадниците на САЈ забележале дека автоматската пушка е вперена кон нив, отвориле оган. Прво беше убиен Спасојевиќ. Потоа го виделе Луковиќ како се обидува да ја активира бомбата, па го убиле и него.

Во друштво со челниците на „земунац“ бил и Дејан Миленковиќ Баџи, кој подоцна станал сведок-соработник. Успеал да побегне.

Но, познатиот белградски адвокат и поранешен судија на Окружниот суд во Белград, Горан Петронијевиќ, истакнува дека Шиптар и Кум биле убиени на друго место, а не во Мељак, како што вели официјалната верзија, а потоа биле донесени во дворот на друга викендица во Мељак.

фото новак ѓуровиќ

Петронијевиќ нагласува дека наредбата за ликвидација ја дала тогашната демократска власт, бидејќи Шиптар и Кум биле клучни сведоци во разоткривањето на вистината за убиството на премиерот Ѓинѓиќ.

– Командантите и организаторите на атентатот на премиерот Ѓинѓиќ не сакаа живи да се соочат со судење и да се дознае улогата на тогашната влада и одредени странски разузнавачки служби во атентатот на премиерот Зоран Ѓинѓиќ. Откривањето на вистинската вистина за убиството на Спасојевиќ и Луковиќ може да биде почеток на откривање на вистинската вистина за атентатот на Зоран Ѓинѓиќ – истакнува Петронијевиќ.

Адвокатот Петронијевиќ: Сценарио од лош холивудски филм

Долгогодишниот судија и адвокат забележува дека Спасојевиќ и Луковиќ биле уапсени, а потоа претепани, поради што имале повреди на лицето.

– Официјалната верзија е дека пукале во полицијата. Тоа е глупаво. Биле претепани, а прашање е кој ги тепал?! Биле уапсени и измачувани, а потоа донесени кај Мељак. Бидејќи имале модринки на лицата од тепањето, убијците им ставиле свежа црвена боја на лицата, откако старата крв се исушила, за да го сокријат злосторството и сè да маскираат. Веројатно таа вечер пукале и ќорци во дворот или во воздух за да изгледа дека има пресметка. Сето тоа личи на сценарио од лош холивудски филм – вели Петронијевиќ за „Информер.рс“

Извор: „Информер.рс“