Се појави досега невидена фотографија од апсењето на сега убиениот водач на Шкаљарскиот клан Јовица Вукотиќ. Настаната е во летото а во 2018 година по неговото апсење во Турција и е поврзана со Македонија.

На оваа фотографија е Вукотиќ ведаш по апсењето со македонски пасош, пишува „Курир.рс“.

На фотографија се гледа Јован Вукотиќ како ги држи рацете зад грб, каде најверојатно е врзан со лисици. Седи на стол во опуштена комбинација на облека – шорцеви, маица со кратки ракави и папучи.

Оваа фотографија била направена од турската полициј кога Вукотиќ е уапсен во таа земја поради фалсификување документи.

-Таа година Вукотиќ нашол „прибежиште и безбедно засолниште“ во Анталија, каде во моментот на апсењето бил во друштво на манекенката Дејана Живковиќ, со која тогаш бил во емотивна врска – дознава „Курир.рс и додава дека Вукотиќ имал со себе лажни документи во моментот на апсењето, т.е. македонски пасош со име Георги Андонов.

– Јован бил уапсен кога со Дејана отишле во продавница. Веднаш штом излегле од скапиот автомобил, им пришле турски полицајци и го уапсиле водачот по потерница од Грција која распишала потерница од Интерпол поради сомнение дека го организирал шверцот на 135 килограми кокаин. Кај него е пронајден и фалсификуван македонски пасош-дознава „Курир.рс“

Вукотиќ потоа беше депортиран од Турција во Србија, а во Вториот основен суд во Белград се бранеше дека не е шеф на ниту еден клан но беше осуден од Вишиот суд во Белград на 15 месеци затвор за користење фалсификуван македонски пасош со негова слика.