Бојко Ноев, поранешен бугарски министер: Бугарија треба да побара од Македонија на пописот да има графа „Бугари“

18.02.2021 / 14:24

Поранешниот бугарски министер, Бојко Ноев, вели дека Бугарија треба да побара од Македонија на пописот да има графа „Бугари“, ако веќе има и за другите, пренесува „Дојче Веле“.

Давам пример – клучно прашање во контекст на правата на Бугарите во Македонија: претстои попис. Поставила ли Бугарија некакви прашања во врска со тоа пребројување? Прашалниците, според законот, ќе бидат на седум јазици: на македонски, таканаречен, албански, турски, ромски, влашки, српски и босански. Нема бугарски. Што значи тоа? Дека македонскиот всушност е бугарски, или дека е дискриминиран голем дел од населението, од народот на Република Cеверна Македонија? Јас го мислам второто. За разлика од некои бугарски политичари, јас не сметам дека сите Македонци се Бугари. По прашањето за идентитетот сум категоричен дека има македонски идентитет кој е создаден во последните десетлетија, дека има луѓе кои говорат на јазик што тие сакаат да си го нарекуваат македонски – и во тоа нема никаков проблем. Јас сум категорично против, кога на Бугарите во Република Cеверна Македонија им се забранува да се изјаснат како Бугари, па се репресирани тие, и нивните деца. Бугарија треба категорично да и го постави прашањето на Република Cеверна Македонија: Ние сакаме Бугарите во Македонија да бидат пребројани. И не само да бидат пребројани, туку да не бидат дискриминирани, ако има графа за другите, сакаме да има и графа „Бугари“, вели Ноев.

Потенцира дека Бугарија сака Бугарите во Македонија да бидат рамноправни и дека тоа е меѓународна норма, која е заведена во сите документи на ЕУ. Според него, без тоа – не постои начин да се продолжи.

И бидејќи за историјата ќе биде потребно време, ќе треба време да се расчистат учебниците, така што правата на Бугарите во Cеверна Македонија ќе бидат дел од преговарачкиот процес, вели Ноев, додавајќи дека „некои европски пријатели не сакаат тоа да се случи”.

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Регион

Ричард Гренел: Албин Курти отсекогаш бил антиамерикански настроен

пред 4 часа
Регион

Од денеска до 16 март во Грција се воведуваат построги мерки

пред 4 часа
Регион

Патријархот Порфилиј во изолација

пред 4 часа
Регион

Европското обвинителство отфрли седум бугарски кандидати за европски обвинители

пред 5 часа
Регион

Загреб се прости од Бандиќ, на комеморацијата присуствуваа и градоначалниците на Скопје, Белград , Сараево, Љубљана и Сплит

пред 1 ден
Регион

Серија земјотреси во Грција со интензитет од 3-4 степени

пред 1 ден
Регион

Била дивоградба: Се руши куќата на Веља невоља (ФОТО)

пред 1 ден
Регион

Дака, човекот од доверба на Заев, учествувал во киднапирање на претставници на бугарски „Мултигруп“?

пред 1 ден
Регион

Новиот српски патријарх повторно говори за Јован Вранишковски

пред 1 ден
Регион

Кризниот штаб во Србија предложи полициски час и забрана за контакти

пред 2 дена