За неносење лична заштита на лице регистрирани се 608 прекршоци во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката.

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид-19.